Prezes pis jako klon Putina według New York Times

Latem 2016 r. amerykański „New York Times” opublikował artykuł pod wymownym tytułem „Poland drifts in the wrong direction” (Polska dryfuje w złym kierunku). Prezes Kaczyński został określony jako klon Putina. To wywołało oburzenie po stronie zjednoczonej prawicy.

Jaka była odpowiedź? Odpowiedzialnością za artykuł NYT obarczono opozycję, a konkretnie ministra w rządzie PO-PSL Radosława Sikorskiego. Prezes Kaczyński skonstruował następującą teorię – Radosław Sikorski zmanipulował swoją żonę, a ona zmanipulowała redakcję NYT, aby napisać taki artykuł. Słabym punktem tego rozumowania jest fakt, że żona Radosława Sikorskiego pracuje dla innego pisma (Washington Post).

New York Times napisał o Polsce po raz kolejny rok później, latem 2017 r. To był moment kulminacyjny „reformy sądownictwa”. Artykuł „In Poland, an assault on the courts provokes outrage” (W Polsce zamach na sądy wywołuje oburzenie) zaczyna się słowami:

Krok po kroku, polski rząd występuje przeciwko demokratycznym normom (…) Teraz partia rządząca agresywnie podąża w stronę kontroli nad ostatnią większą niezależną instytucją, nad sądami.” W dalszej części artykułu przytoczono wypowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich:

„Ich celem jest utworzenie politycznej kontroli nad sądownictwem, nie mam w tej kwestii żadnych wątpliwości.”

Rząd zjednoczonej prawicy konsekwentnie ignoruje krytyczne opinie o „reformie sądownictwa” pochodzące z Europy Zachodniej. Krytyczne opinie z USA są dla rządu znacznie bardziej przykre, gdyż prawicowa prasa bez przerwy informuje o dalszym umacnianiu sojuszu Polska-USA. New York Times nie jest jedynym głosem zza oceanu, który sprzeciwia się „dekomunizacji” Sądu Najwyższego.

Apel Stowarzyszenia Amerykańskich Prawników

Krajowa Izba Radców Prawnych zamieściła na swoich stronach apel Stowarzyszenia Amerykańskich Prawników. Prezes tego stowarzyszenia Hilarie Bass mówi o młodej polskiej demokracji, która walczy o przetrwanie:

„Niektóre z młodszych demokracji, z których wiele zostało zainspirowanych przez USA i powstało przy ich wsparciu, walczy o przetrwanie.”

W dalszej części apelu zza oceanu czytamy:

„W Polsce partia PiS(…) systematycznie pracowała nad zgromadzeniem w swoich rękach i skonsolidowaniem władzy poprzez demontaż sądów(…) Ponad połowa członków Krajowej Rady Sądownictwa zostało usuniętych ze stanowiska i zastąpionych przez nowych członków posiadających mocne i solidne powiązania z partią rządzącą.

Washington Post sugeruje ograniczenie współpracy wojskowej z Polską

Kolejnym etapem „reformy sądownictwa” była ustawa kagańcowa z początku obecnego roku przewidująca możliwość usuwania z zawodu sędziów niepokornych wobec pis. Bardzo mocnym sprzeciwem zareagowały wtedy instytucje w Brukseli. Prezydent Duda podsumował spór zdaniem „Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce”.

Po raz kolejny okazało się, że obawę o powstawanie w Polsce ustroju autorytarnego można usłyszeć również zza oceanu, tym razem ze strony Washington Post. Padła tam sugestia, że Kongres USA powinien przeforsować ograniczenie wojskowej współpracy z Polską w celu skłonienia rządu pis do opamiętania.

Obecnie wszelkie osiągnięcia „reformy sądownictwa” zeszły na dalszy plan z powodu epidemii. Nie zmienia to jednak faktu, że nie tylko według New York Times, Polska podąża w złym kierunku.

Autor: magister prawa z uprawnieniami na jeden z wolnych zawodów prawniczych
https://alternative-journalism.com/

źródła:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1938410,1,washington-post-polsce-nalezy-sie-kara-za-ustawe-kagancowa.read

https://www.rp.pl/Polityka/160719804-Applebaum-Kaczynski-nie-rozumie-swiata.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s