Wybory korespondencyjne 10 maja. Kolejny poziom bezprawia, wybory zorganizuje partia

„Coraz większa grupa ludzi wpada w sidła kłamliwej manipulacji” – taki pogląd wyraża redaktor naczelna prawicowego portalu wPolityce, która stoi murem za pisem w kwestii daty wyborów. Marzena Nykiel słusznie zauważa zjawisko manipulacji, ale nie po stronie partii dążącej do utrzymania władzy za wszelką cenę. Zdecydowana większość społeczeństwa chce przełożenia wyborów, na takie rozwiązanie zdecydowało się wiele krajów po obu stronach oceanu, jednak o tym prawicowe media milczą.

Czy wybory korespondencyjne są bezpieczne?

Strona rządowa bez przerwy powołuje się na przykład Bawarii, która zorganizowała wybory korespondencyjne w czasie epidemii, jednak ten fakt w żaden sposób nie dowodzi, że nie doszło tam do narażenia zdrowia i życia głosujących. Zdecydowna większośc krajów wybrała wariant bezpieczniejszy, polegający na przełożeniu wyborów. Taką drogą poszły m. in. Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Brazylia, Argentyna i Serbia. Pomijanie tego faktu i traktowanie Bawarii niczym wyroczni stanowi manipulację.

Listonosze narażeni najbardziej

Projekt wyborów korespondencyjnych nakłada na listonoszy obowiązek wykonania przysłowiowych 300% normy w czasie, kiedy wszyscy obywatele są zachęcani do pozostania w domu. Przewodniczący zwiazku zawodowego OPZZ zwrócił się do sejmu z apelem:

„Wyrażamy szczególną obawę o (…) ok. 25 tys. listonoszy, którzy w krótkim czasie będą musieli dostarczyć ponad 30 mln pakietów pod niemal 20 mln adresów.” Osobną kwestią jest bezpieczeństwo głosujących. Załóżmy że frekwencja osiągnie poziom 30%. Wtedy w ciągu jednego dnia około 10 mln obywateli wyjdzie z domu i pokona dystans dzielący ich od skrzynki. Traktowanie tego wariantu jako bezpiecznego jest złudzeniem.

„Dlaczego ewentualne stanie w kolejce do skrzyni wyborczej ma być ryzykowne, identyczne stanie w kolejce do sklepu (przy zachowaniu odpowiednich odstępów) już nie? (…)Metoda jest bezpieczna dla zdrowia.” Przytoczony komentarz serwisu wPolityce rozwiewa wszelkie wątpliwości. Można w tym miejsu zadać pytanie retoryczne – kim są redaktorzy tego portalu, żeby formułować tego typu opinie w kwestiach zdrowia publicznego? Obecnie każde wyjście z domu wiąże się z ryzykiem zarażenia, również w przypadku przestrzegania wszelkich nakazów. Zakupy są jednak czynnością niezbędną, w przeciwieństwie do wyborów.

Czy wybory w maju są zgodne z prawem?

Największą manipulacją rządu jest wmawianie, że wybory muszą odbyć się w maju, gdyż tak nakazuje konstytucja. „Zgodnie z konstytucją wybory prezydenckie powinny odbyć się w tej chwili, chyba że zostałby wprowadzony stan nadzwyczajny, te warunki w tym momencie nie są spełniane.”

Taką opinię wyraził prezes Kaczyński, który jednak w kwestiach konstytucyjnych żadnym autorytetem nie jest. Każdy może sam ocenić, czy zamrożenie całych sektorów gospodarki i zakaz zgromadzeń to normalne reguły, czy jednak stan nadzwyczajny, który nie został formalnie ogłoszony.

„Ten stan nadzwyczajny i tak już jest. Tylko nie otrzymał formalnej nazwy tego stanu, który teraz się odbywa. (…)Wszystkie warunki do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego są spełnione.” Komentarz byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego wyjaśnia na czym polega prawna manipulacja. Prof. Anrdzej Zoll uznał, że obecne ograniczenia de facto stanowią stan nadzwyczajny (konkretnie stan klęski żywiołowej), którego rząd nie chce ogłosić, aby nie przekładać wyborów.

Ustawa o stanie klęski żywiołowej wprost wymienia epidemię jako podstawę do zastosowania tej konstrukcji. Jednocześnie należy podkreślić, że nie ma podstaw do ogłoszenia stanu wyjatkowego (innej formy stanu nadzwyczajnego), który jest dedykowany dla terroryzmu.

Czy głosowanie listowne to wybory czy jednak farsa?

Konstytucja nakazuje m.in., aby wybory odbywały się w głosowaniu tajnym i były powszechne tzn. dostępne dla wszystkich. Rządząca partia postanowiła, że każdy umieści w dużej kopercie swój PESEL i podpis oraz mniejszą kopertę z wypełnioną kartą. W takim układzie tożsamość osoby wybierającej danego kandydata stanie się łatwa do ustalenia, a głosowanie nie spełni konstytucyjnego warunku, jakim jest tajność.

Zestawy do głosowania zostaną wrzucone do skrzynek pocztowych zgodnie z adresem zameldowania, który nie zawsze jest zbieżny z miejscem faktycznego pobytu. W warunkach epidemii może to oznaczać, że swojej karty nie odbierze realnie każdy kto chce. Takich wyborów nie można uznać za powszechne.

Kto policzy głosy?

Organizacja wyborów i liczenie głosów jest kompetencją komisji wyborczych. Poszczególne komitety kandydatów na prezydenta delegują ponadto swoich przedstawicieli, żeby mieć pewność w kwestii rzetelności całego procesu. Obecnie wiadomo, że w praktyce brakuje znacznej liczby chętnych do pracy w komisjach wyborczych, gdyż mało kto chce ryzykować zarażenie. Braki zostaną jednak uzupełnione przez osoby wskazane de facto przez rządzącą partię polityczną. Uczciwość liczenia głosów traci obiektywne gwarancje.

Na marginesie można wspomnieć o kwestii z pozoru mało istotnej – w czasie kiedy sejm przegłosował przepisy o głosowaniu korespondencyjnym, nagle zmienił się prezes poczty tzn. instytucji która zorganizuje wybory. Nowym prezesem został wiceminister obrony w rządzie pis.

Jakie jest zdanie byłych przewodniczących Państwowej Komisji Wyborczej? Prof. Andrzej Zoll oraz prof. Wojciech Hermeliński zgodnie uznali proponowane rozwiązania za bezprawie, które nie może być nazwane wyborami w rozumieniu Konstytucji RP. Rządząca partia zamierza jednak takie „wybory” zorganizować w imię wartości, jaką jest „stabilność polityczna” rozumiana jako utrwalenie władzy. Przełożenie głosowania wiązałoby się z ryzykiem przegranej z powodu możliwego kryzysu gospodarczego. Zdrowie i życie obywateli zeszło na drugi plan.

Autor: magister prawa z uprawnieniami na jeden z wolnych zawodów prawniczych

http://www.alternative-journalism.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s