Fundusze UE za rządy prawa. Czy Orban i Morawiecki dali się wpuścić w maliny?

Morawiecki: pełen sukces, UE funduszy nie zabierze. W tym samym czasie Jourova i Michel ogłaszają z radością powiązanie rządów prawa z funduszami. Opinie ekspertów wskazują, że Morawiecki z Orbanem nabrali się na sztuczkę językową – ogólne określenie uśpiło czujność. Sensacyjne informacje RMF24.pl.

Serwis money.pl informował 3 dni temu o stanowisku premiera Luksemburga – powiązanie funduszy UE z rządami prawa albo veto. Czy lider minipaństwa porzucił to stanowisko? Wczorajsze wydanie Rzeczpospolitej przytacza wypowiedź wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej.

Vera Jourova: „po raz pierwszy w historii istnieje związek między rządami prawa a funduszami UE. Zostanie on uruchomiony kwalifikowaną większością głosów w Radzie.” Ten sam artykuł cytuje przewodniczącego Rady Europejskiej. Charles Michel: „Po raz pierwszy poszanowanie rządów prawa jest decydującym kryterium przy wydatkowaniu pieniędzy z budżetu.”

Przytoczone wypowiedzi są zgodne. Można w tym miejscu zadać pytanie retoryczne – czy dwójka liderów UE nie wie co mówi? Czy rację ma premier Morawiecki, który uspokaja, że nie ma „bezpośredniego powiązania” pomiędzy rządami prawa i unijnymi funduszami?

Powody dla których prawny fortel był dla UE korzystny

Rządy Polski i Węgier mają pewną wspólną trudność – stanowią elitarny klub obciążony słynnym art. 7. Sankcje z tego artykułu są jednak nierealne z powodu wymogu jednomyślności. Dwa lata temu powstała w UE koncepcja, żeby oba kraje nakłonić do poszanowania unijnego prawa przy użyciu kar finansowych. Bez bariery w postaci jednomyślności.

Orban niedawno zapowiedział veto wobec wieloletniego budżetu UE, gdyby unijni przywódcy zechcieli powiązać fundusze z rządami prawa. To oznaczałoby konieczność funkcjonowania w oparciu o tzw. prowizorium budżetowe (wtedy veto nie działa jednak powstaje pewien chaos).

Pozostała jednak inna możliwość – zachować mechanizm „fundusze UE za wolność sądów” w takiej formie, aby Orban i Morawiecki się nie zorientowali i zrezygnowali z veta. Hipoteza wydaje się sensacyjna jednak wypowiedzi Jourovej i Michela cytowane przez wczorajsze wydanie Rzeczpospolitej wydają się takie wytłumaczenie uzasadniać.

Sensacyjnie wygląda również wczorajsza publikacja serwisu RMF24.pl. Według tego źródła Parlament Europejski chce doprecyzować zapisy o funduszach za rządy prawa i jednocześnie powrócić do wersji najbardziej restrykcyjnej. W takim przypadku większość kwalifikowana nie byłaby wymagana do nałożenia „sankcji” ale do jej odrzucenia.

Opinie ekspertów – pojęcie bardziej ogólne może oznaczać to samo

Serwis tvn24.pl opublikował analizę popartą wypowiedziami kilku ekspertów prawa międzynarodowego. Konkluzja jest taka, że radość premiera Morawieckiego była przedwczesna.

Dr hab. Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego:

Ukłon w stronę Polski i Węgier jest taki, że bardzo rozmyto, rozmiękczono to sformułowanie, żeby Polska czy Węgry się zgodziły„. Przytoczona wypowiedź potwierdza tezę, że liderzy Polski i Węgier padli ofiarą prawnego fortelu ze strony UE. Pojęcia ostre i jednoznaczne zostały zastąpione przez pojęcia bardziej ogólne i łagodniejsze. Jednak od strony prawnej pozostało mniej więcej tak samo.

Wątpliwości rozwiewa dr hab. Brygida Kuźniak – w przypadku kraju bez rządów prawa „nie może być mowy o wydatkowaniu środków”. Ta sama autorka dodaje, że dotychczasowe ustalenia są jedynie ogólną zapowiedzią, a konkretne zasady działania mechanizmu warunkowości zostaną doprecyzowane.

Minister Ziobro poinformował niedawno, że rząd pis zamierza dokończyć „reformę sądownictwa” jednak pakiet zmian jest szerszy – „obejmuje wiele innych sfer życia codziennego Polaków„. Partia rządząca nie może mieć jednak pewności, czy kolejne „reformy” pójdą gładko.

Prawo Unii Europejskiej ma swoją specyfikę na tle innych gałęzi prawa. Zrozumienie wszelkich zawiłości nowych unijnych mechanizmów wymaga znacznie więcej, niż wiedzy prawniczej na poziomie akademickim. Hipoteza nabrania Orbana i Morawickiego na sztuczkę prawną i językową jest sensacyjna jednak od strony taktycznej taki fortel nie byłby taki trudny jak mogłoby się wydawać.

Autor: magister prawa z uprawnieniami na jeden z wolnych zawodów prawniczych
https://alternative-journalism.com/

źródła:

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-pe-chce-zaostrzyc-i-doprecyzowac-zapisy-szczytu-ue-chodzi-o-,nId,4625646
https://konkret24.tvn24.pl/polityka,112/powiazanie-budzetu-unijnego-z-praworzadnoscia-skad-roznice-w-interpretacji-porozumienia,1023837.html
https://www.money.pl/gospodarka/szczyt-ue-ws-budzetu-premier-luksemburga-grozi-wetem-6534176628467329a.html
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/jourov%c3%a1-cieszy-powi%c4%85zanie-rz%c4%85d%c3%b3w-prawa-z-funduszami-ue/ar-BB172iLA?li=BBr5MK7&ocid=iehp


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s