Żona posła pis przegrywa proces cywilny. Ziobro: hańba, potrzebne reformy sądów

Sąd nakazał Natalii Płażyńskiej zapłacić 10 tys. zł na cel społeczny za nagrywanie i upublicznianie prywatnych rozmów bez zgody rozmówcy. Według planów rządu ostatnią instancją w sprawach karnych stanie się de facto Izba Dyscyplinarna SN, którą TSUE nakazał zamrozić. Rząd idzie na konfrontację.

W czasie kampanii wyborczej Andrzej Duda przekonywał, że „reforma sądownictwa” musi być kontynuowana, aby Polacy uważali, że sądy są sprawiedliwe. Wczorajsza wypowiedź ministra Ziobry ilustruje, że sprawiedliwy wyrok nie może być niekorzystny dla partii rządzącej.

Sąd wydaje dwa wyroki w tym jeden haniebny

Pracodawca Natalii Płażyńskiej został skazany na grzywnę za znieważenie. Nie oznacza to jednak, że przestały mu przysługiwać wszelkie prawa. Dobra osobiste (np. prawo do prywatności) są niezbywalne tzn. nikomu nie można ich zabrać. Sąd uznał, że żona posła pis naruszyła prawo do prywatności poprzez nagrywanie i upublicznienie prywatnych rozmów. Z tego powodu musi przeprosić i zapłacić zadośćuczynienie.

Minister Ziobro zapowiedział kasację do „zreformowanego” przez pis Sądu Najwyższego. Jednocześnie uznał wyrok za hańbę uzasadniającą konieczność dalszych „reform” w wymiarze sprawiedliwości.

Historia lubi się powtarzać – niecały rok temu sąd nakazał TVP sprostowanie materiału, w którym celowo pominięto wynik Konfederacji przekraczający próg wyborczy. To orzeczenie sądu zostało nazwane w Wiadomościach „jednym z najbardziej kuriozalnych wyroków w historii polskiego sądownictwa”.

Dalsze plany pis w kwestii sądów

Według wczorajszego wydania „Rzeczpospolitej” pis planuje usunąć większość sędziów Sądu Najwyższego pod pretekstem reorganizacji. Z obecnego grona ok. 100 sędziów SN pozostanie 20-30. Co więcej, Izba Karna zostanie połączona z Izbą Dyscyplinarną, którą Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał kilka miesięcy temu zamrozić.

Co to oznacza dla szarego obywatela? Nowy twór sądowy obsadzony de facto przez pis może stać się ostatnią instancją w sprawach karnych. Uniewinnienie przez sądy dwóch instancji przestanie już być gwarancją. W takim przypadku minister Ziobro może uznać wyrok za haniebny i nakazać prokuraturze złożenie skargi kasacyjnej do oczyszczonego z komunizmu Sądu Najwyższego.

Rząd planuje ponadto kolejną „reformę” sądów powszechnych. Obecne trzy szczeble (sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne) zmienią się w strukturę dwustopniową. Przy okazji partia rządząca uzyska możliwość usunięcia potencjalnie niepokornych sędziów, również pod pretekstem reorganizacji. Jeśli obie planowane „reformy” staną się faktem, to wyroki na zamówienie przestaną być jedynie politycznym science-fiction.

Na przeszkodzie już tylko UE

Premier Morawiecki wraz z premierem Orbanem ogłosili niedawno sukces – UE wycofała się z powiązania unijnych funduszy z rządami prawa. Wiele wskazuje na to, że ich radość była przedwczesna. Budżet UE musi być poparty przez Parlament Europejski. Miesiąc temu cztery największe frakcje w PE zwróciły się do przewodniczącej Komisji Europejskiej z listem otwartym. Domagają się, aby mechanizm warunkowości zaczął obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Liderzy europartii chcą ponadto zaostrzenia planowanego mechanizmu: połączenia wypłat unijnych funduszy z corocznym raportem o przestrzeganiu rządów prawa we wszystkich krajach oraz powrotu do koncepcji tzw. odwróconej większości kwalifikowanej (większość kwalifikowana byłaby potrzebna do odrzucenia wniosku o sankcje finansowe a nie do jego przyjęcia).

Największe frakcje PE nie podzielają stanowiska pis o narodowym prawie do reformowania sądownictwa według uznania: „Nadszedł czas, by przyspieszyć walkę z erozją demokracji(…) zwycięstwa wyborcze nie dają prawa do wprowadzania rządów silnej ręki i odchodzenia od europejskich wartości”. Rząd ustąpić nie chce, woli dalszą konfrontację. Wynik starcia o unijne miliardy coraz bliżej.

Autor: magister prawa z uprawnieniami na jeden z wolnych zawodów prawniczych
https://alternative-journalism.com/

źródła:

https://wiadomosci.wp.pl/zbigniew-ziobro-reaguje-ws-zony-posla-pis-haniebny-wyrok-prokuratura-krajowa-przystapi-do-postepowania-6551941466872640a

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26279563,kolejna-szarza-pis-na-sady-rz-z-prawie-100-sedziow-sadu.html#s=BoxOpImg4

https://oko.press/parlament-europejski-domaga-sie-powiazania-funduszy-ue-z-praworzadnoscia-jak-najszybciej/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s