Drugie dno sporu o weto budżetu UE. Odpowiedzialność karna liderów dobrej zmiany

Dlaczego Polska może stracić unijne środki? Przyczyna jest głębsza niż abstrakcyjne naruszenie rządów prawa. Prof Sadurski uważa, że liderzy pisu popełnili szereg przestępstw, które bezprawnie zmieniły ustrój. Ława oskarżonych: Morawiecki, Szydło, Kaczyński, Duda. Ostatniej dwójce grozi dożywocie.

„Zjednoczona Prawica weźmie większość absolutną, z Kukizem będzie większość konstytucyjna.” Tym zdaniem Jacek Kurski wyraził w 2015 r. marzenie o zmianie ustroju Polski, które się nie spełniło. Partia rządząca nie zrezygnowała jednak z marzeń. Zmiana ustroju bez większości konstytucyjnej wymagała jednak popełnienia szeregu przestępstw.

Pierwsze przestępstwa, to się pamięta

Kluczowym zdarzeniem na drodze do zmiany ustroju państwa (i jednocześnie spowodowania postępowań o naruszenie prawa UE) było bezprawne mianowanie Julii Przyłębskiej na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej partia rządząca postanowiła tymczasowo „zamrozić” TK poprzez uchwalenie szeregu przepisów rażąco sprzecznych z konstytucją.

„Przyznanie Sejmowi prawa do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu sędziego TK (…) jest natomiast naruszeniem zasady równowagi władzy ustawodawczej i sądowniczej. Także to uprawnienie nie jest przewidziane w Konstytucji.” To fragment wyroku TK sygn. K 47/15, który w wielu miejscach ośmieszył rządową „reformę”. Partia rządząca znalazła jednak rozwiązanie genialne w swej prostocie tzn. odmowę publikacji orzeczenia.

Według prof. Wojciecha Sadurskiego zarówno Beata Szydło jak i Mateusz Morawiecki popełnili przestępstwo z art 231 kk (niedopełnienie obowiązku przez funkcjonariusza publicznego, sankcja do 3 lat pozbawienia wolności). Niezwłoczna publikacja wyroku TK to obowiązek premiera, a nie kwestia swobodnego uznania.

Na marginesie – prof. Sadurski do grona przestępców zaliczył także Julię Przyłębską, która bezpodstawnie podaje się za prezes TK, czym wypełnia znamiona przestępstwa art. 227 kk (oszukańcze podanie się za funkcjonariusza publicznego).

O dwóch takich, co zrealizowali zamach stanu. Art. 127 kk.

Bezprawne przejecie kontroli nad TK otworzyło drzwi dla pakietu ustaw określanych jako „reforma sądownictwa”. Partia rządząca stała się faktycznym władcą Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Taki model państwa jest jednak sprzeczny z prawem UE. Prawicowe media wychwalają liderów dobrej zmiany za uwolnienie narodu od postkomunizmu, nie mieści im się w wyobraźni, że ten sukces realizuje znamiona przestępstwa, za które grozi dożywocie.

Według prof. Sadurskiego dwóch faktycznych władców Polski tzn. Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński dopuściło się przestępstwa zamachu stanu z sankcją od 10 lat do dożywocia:

„kierując wykonaniem czynów zabronionych przez inne osoby, w szczególności pełniące funkcje prezydenta RP, premiera, ministrów (…) dopuścił się sprawstwa kierowniczego nakierunkowanego na zmianę ustroju konstytucyjnego RP (…) a zatem sprawstwa kierowniczego dotyczącego zbrodni zamachu stanu, o której mowa w art. 127 kodeksu karnego”.

Rząd przez długi czas trwał w pewnej iluzji – UE może co najwyżej apelować jednak żadnych sankcji nie nałoży. Przedłużeniem tej iluzji jest perspektywa weta wobec budżetu. Jednak w takim przypadku podział unijnych funduszy może funkcjonować w oparciu o tzw. prowizorium budżetowe. Wtedy weto nie zadziała. Powiązanie funduszy UE z rządami prawa wydaje się nie do zatrzymania. Jak podaje Deutsche Welle, 77% obywateli UE opowiada się za takim rozwiązaniem.

Zbigniew Ziobro przekonywał niedawno, że nie można się zgodzić na powiązanie funduszy UE z rządami prawa, gdyż taki mechanizm odbierze Polsce suwerenność. Prawdopodobnie zdawał sobie wtedy sprawę, że prof. Sadurski do grona przestępców zaliczył również jego.

Autor: magister prawa z uprawnieniami na jeden z wolnych zawodów prawniczych
https://alternative-journalism.com/

źródła:
https://archiwumosiatynskiego.pl/wpis-w-debacie/oskarzam-jaroslawa-aleksandra-kaczynskiego-urodzonego-18-czerwca-1949-r-w-warszawie/

artykuł powiązany: Komunistyczne korzenie pisowskich elit

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s