Komunistyczne korzenie pisowskich elit

Oczyszczanie Polski z komunizmu to priorytet jednak obecny sejm powołuje do TK sędziów z komunistyczną przeszłością. Skąd się wzięły teorie prezesa Kaczyńskiego o układach, grupach nacisku i nieuznawaniu ścisłej litery prawa? Od jego promotora prof. Ehrlicha, marksistowskiego prawnika z PZPR.

Reforma sądownictwa jest niezbędna, żeby uwolnić Polskę od dziedzictwa komunizmu. Takim uzasadnieniem prezydent Duda i premier Morawiecki uciszają zagarnicznych dziennikarzy zadających niewygodne pytania. Jeśli sędzia SN zaczął karierę w latach ’80 to znaczy, że prawdopodobnie jest ideowym komunistą.

„Ustrój Związku Radzieckiego”, „Grupy nacisku w społecznej strukturze kapitalizmu”, „Władza i interesy: studium struktury politycznej kapitalizmu” – to lista publikacji odznaczonego złotym krzyżem zasługi PRL promotora pracy magisterskiej i doktorskiej Jarosława Kaczyńskiego. Jak podaje Gazeta Prawna: „W biografii autorstwa Piotra Zaremby Kaczyński mówi, że Ehrlich był jego mistrzem na równi z marszałkiem Piłsudskim.”

Czytanie książek komunistycznych ideologów nie musi świadczyć o sympatii wobec PRL jednak jeden kluczowy pogląd marksistowskiego prawnika przetrwał w pisowskich elitach do dziś – litera prawa nie jest najważniejsza, wyższą wartością jest wola polityczna narodu. To założenie przejawia się obecnie w przekonaniu, że suweren dał partii Kaczyńskiego legitymację do głębokich reform, z tego powodu każdy element „reformy sądownictwa” jest zgodny z prawem.

Oczyścić Sąd Najwyższy z komunizmu

„Osoby które były związane z PZPR zostały powołane do pełnienia zaszczytnego obowiązku sędziego Sądu Najwyższego” – tymi słowami prezydent Duda uzasadnia „reformę sądownictwa” własnego autorstwa, dzięki której kontrolę nad SN obejmie jedyna partia reprezentująca suwerena.

Co łączy Krystynę Pawłowicz i Julię Przyłębską? Obie zostały wybrane przez pis do pełnienia zaszczytnego obowiązku sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a wcześniej należały do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Inny sędzia wybrany przes pis do TK, Stanisław Piotrowicz, został odznaczony brązowym krzyżem zasługi przez władze PRL.

Prawicowe media mają znaczne doświadczenie w oskarżaniu przeciwników pis o komunistyczną lub postkomunistyczną przeszłość jednak podobne schematy po stronie partii rządzącej są pokrywane milczeniem. Na marginesie – jedna z czołowych publicystek prawicowego serwisu wPolityce była kiedyś gwiazdą rządu SLD określaną jako lwica lewicy. Dziś Aleksandra Jakubowska posługuje się zdaniami w rodzaju „fanatyczny antypis zrobi wszystko, by utrudnić i uniemożliwić Andrzejowi Dudzie reelekcję.”

Jak marksistowska doktryna prawna wywraca demokratyczny porządek prawny

Komunistyczny promotor prezesa Kaczyńskiego reprezentował pewien nurt teorii prawa, który ma spójne uzasadnienie od strony filozoficznej jednak jest całkowicie sprzeczny z filozofią prawa w państwach demokratycznych po obu stronach oceanu. Wegług Stanisława Ehrlicha literalna treść przepisu to kwestia drugorzędna. Oprócz niej należy wziąć pod uwagę kwestie typu jakie grupy nacisku brały udział przy tworzeniu aktu prawnego oraz czy jego stosowanie odpowiada woli narodu. Jeśli uznamy, że np. ustawa była tworzona przez nieliczną elitę społeczeństwa, to uzyskujemy podstawę, aby danemu przepisowi odmówić obowiązywania.

Prof. Ehrlich pisał m.in. o grupach społecznie uprzywilejowanych, które skutecznie wpływają na kluczowych polityków, żeby bronić własnych interesów. Teorie o elitach i układach III RP powstały wcześniej niż mogłoby się wydawać.

Gdyby w 2014 r. na studiach prawniczych padło pytanie w rodzaju „czy można w drodze ustawy wymienić większość składu Krajowej Rady Sądownictwa” albo „czy można odwoływać sędziów TK w drodze uchwały sejmu”, to wykładowca nie wyśmiałby osoby zadającej takie pytanie jedynie z grzeczności. Później okazało się, że partia rządząca jednak może wszystko, gdyż reprezentuje suwerena, a w dodatku prawo III RP było tworzone przez zdegenerowane postkomunistyczne elity.

Autor: magister prawa z uprawnieniami na jeden z wolnych zawodów prawniczych
https://alternative-journalism.com/

źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Ehrlich
https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/920248,mistrz-kaczynskiego-ehrlich-trybunal-konstytucyjny.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s