Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego. Zagranie w stylu ZSRR, które uszło na sucho

W czasach ZSRR najlepszym sposobem eliminacji przeciwników politycznych było aresztowanie. Wicepremier Lepper sprawiał prezesowi pis większe trudności niż Gowin. Chcieli skusić go na korupcję. Popełnili przestępstwo. Prawo zabrania testowania uczciwości obywateli. Prokuratora za karę zdegradowano. Prezydent Duda ułaskawił Kamińskiego i zrobił z niego bohatera. To był mocny sygnał, że powstaje ustrój, w którym służby specjalne są ponad prawem.

Afera, która zniszczyła pierwszy rząd pisu

„Skazany został człowiek znany nie tylko z ogromnej uczciwości, ale też wielkiej determinacji w walce o sprawiedliwość” – tymi słowami Jarosław Gowin wyraził oburzenie wobec wyroku, który nazwał „hańbą wymiaru sprawiedliwości”.

CBA chciało wykończyć Leppera. Otwarcie przyznał mi to jeden z funkcjonariuszy” – tym komentarzem podsumowuje intencje rządu Piotr Ryba, jeden bohaterów afery gruntowej, który pełnił rolę oskarżyciela posiłkowego w procesie karnym Mariusza Kamińskiego.

Myślisz, że ty jesteś sam? Na Leppera jest zastawionych kilka pułapek” – to kolejna wypowiedź agenta CBA przytoczona przez tego samego oskarżyciela posiłkowego. Rząd uważa, że sąd skazał wiceprezesa pis za walkę z korupcją pomimo, że Kamiński żadnego przestępstwa nie popełnił.

Zdarzenie hipotetyczne – nadgorliwy funkcjonariusz przychodzi do urzędu z kopertą i proponuje łapówkę przypadkowemu urzędnikowi w celu skazania go za korupcję. Jaka byłaby kwalifikacja prawna czynu? Nadgorliwy funkcjonariusz odpowiadałby w sądzie za przestępstwo tzn. podżeganie do korupcji. Prowokacja jest konstrukcją, której organy ścigania nie mogą używać na zasadzie dowolności. Przekroczenie ściśle określonych reguł w tym zakresie może narazić funkcjonariusza na odpowiedzialność karną. Tłumaczenie się chęcią zwalczania przestępczości lub ogromną uczciwością nie jest w takim przypadku żadnym argumentem na obronę w czasie procesu.

Serwis polityka.pl opisuje fragment uzasadnienia wyroku: „Sąd uznał, że Mariusz Kamiński zaplanował i zorganizował prowokację (…) CBA, jak uznał sąd, podżegało do korupcji, choć nie było podstaw prawnych ani też faktycznych do wszczęcia operacji ws. odrolnienia gruntu w ministerstwie rolnictwa.” Prezes Kaczyński uznał wyrok za element kampanii wyborczej. Podobnym tokiem myślenia podążył prezydent Duda.

Dlaczego aresztowanie Leppera za korupcję byłoby dla pisu darem losu

„Warcholstwa w żadnym razie nie możemy tolerować” – takim uzasadnieniem prezes Kaczyński podsumował dymisję Andrzeja Leppera jesienią 2006 r. Następnie wysłannicy pis kusili posłow Samoobrony stanowiskami ale niewiele z tego wyszło. Koalicjanci jakimś cudem się porozumieli i utworzyli rząd na nowo jednak relacje dalej były napięte.

Andrzej Lepper słynął z wielkiego ego, nie nadawał się na wiernego żołnierza IV RP. Miał do prezesa Kaczyńskiego nieustanne pretensje za niepopieranie inicjatyw Samoobrony, zwłaszcza w kwestiach socjalnych. Mógł w dowolnym momencie zerwać koalicję i pozbawić rząd większości. Gdyby został przestępcą z zarzutami korupcyjnymi, to jego partia zostałaby bez lidera i stałaby się dla prezesa Kaczyńskiego znacznie łatwiejszym łupem.

Mariusz Kamiński miał bardzo silny motyw, aby przekroczyć uprawnienia i wciągnąć Leppera w pułapkę odpowiedzialności karnej. „O sprawie wiedział Jarosław Kaczyński (…) chciał przejąć Samoobronę i mieć większość w Sejmie bez Leppera” – tak podsumował prowokację CBA wicepremier oskarżony przez prezesa pis o warcholstwo.

Prokurator zdegradowany za akt oskarżenia wobec Mariusza Kamińskiego

W kwietniu obecnego roku najsłynniejszą postacią w prokuraturze stała się Ewa Wrzosek, która wszczęła śledztwo dotyczące możliwości przestępstwa przy organizacji wyborów. Następnego dnia okazało się, że prokurator krajowy postanowił ją ukarać postępowaniem dyscyplinarnym. Podobny schemat wystąpił wobec innego prokuratrora wykonującego zawód niezgodnie z linią partii rządzącej.

Jak podaje serwis rzeszow-news.pl „Prokurator Bogusław Olewiński, który doprowadził do skazania Mariusza Kamińskiego za nadużycia CBA przy aferze gruntowej, został zdegradowany do Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie.” Ukarany wysłał pismo do przełozonych z żądaniem uzasadnienia jednak odpowiedzi nie otrzymał. Degradacja nastąpiła kilka miesięcy po słynnym ułaskawieniu.

Zdegradowany został również inny prokurator z Rzeszowa, który uzasadniał zarzuty wobec Kamińskiego na konferencji prasowej. Drugi z ukaranych zdecydował się na dwa zdania symboliocznego protestu: „Nieduża rzeszowska prokuratura została wciągnięta w wir polityki nie z naszej winy (…) Wykonujemy takie czynności, jakie państwo i prawo na nas nałożyło.” Przytoczona wypowiedź trafia w sedno – rolą prokuratora lub sądu nie są rozważania o uczciwości danego polityka, lecz zapoznanie się z aktami i ocena, czy zostały zrealizowane znamiona przestępstwa.

Prezydent Duda ucina wątpliwości

„Mariusz Kamiński to kryształowo uczciwy człowiek” – tym zdaniem przedstawiciel kancelarii prezydenta podsumowuje wszelkie prawne zawiłości i uzasadnia ułaskawienie koordynatora służb specjalnych. Sąd Najwyższy orzekł, że prezydent postąpił wbrew prawu stosująć akt łaski wobec osoby skazanej nieprawomocnie (tylko przez sąd pierwszej instancji) jednak uchwała SN nie zrobiła na partii rządzącej żadnego wrażenia. W przypadku złożenia apelacji od wyroku skazującego na karę pozbawienia wolności szanse na uniewinnienie są statystycznie bardzo niewielkie. Z punktu widzenia wizerunkowego lepiej było ułaskawić bez czekania na wyrok sądu drugiej instancji.

Mariusz Kamiński reklamował się na billboardach przed wyborami sloganem „bezpieczny czas dla Polski”. Służby specjalne ponad prawem są jednak bezpieczne jedynie dla partii. Portal euronews.com przekazał niedawno szokującą informację o aresztowaniach na Węgrzech za nieprzychylne dla premiera Orbana wpisy w mediach społecznościowych. Partia, która zwalcza przeciwników politycznych postępowaniem karnym to nie jest partia uznająca demokratyczne standardy. Czas pokaże czy schemat, który wystąpił niedawno na Węgrzech, jest realny również w Polsce.

Autor: magister prawa z uprawnieniami na jeden z wolnych zawodów prawniczych
https://alternative-journalism.com/

źródła:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1614205,1,mariusz-kaminski-byly-szef-cba-skazany-na-wiezienie-bez-zawieszenia.read
https://dziennikpolski24.pl/prowokacja-wycelowana-w-leppera-zaszkodzila-rzadowi-kaczynskiego-wideo/ar/3807125
https://rzeszow-news.pl/prokurator-ktory-oskarzal-kaminskiego-zdegradowany/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s